İzmir Havadis

Aliağa Belediyesinin “Oku, Okut” kampanyası devam ediyor

ARKEOLOJİ DÜNYASINA IŞIK TUTAN 302 SAYFALIK ESERİN YAZARLIĞINI ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. EMRE ERDAN YAPTI. ESER, EMRE ERDAN VE EKİBİNİN MYRİNA’NIN HEMEN ART ALANINDA, KOCAÇAY’IN KIYISINDAKİ, M.Ö. 4. YÜZYILDA PARLAYAN TİSNA’DA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YÜZEY ARAŞTIRMALARININ SONUÇLARINI İÇERİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aliağa Belediyesinin “Oku, Okut” kampanyası devam ediyor
106 views
29 Haziran 2021 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Aliağa Belediyesi, “Oku, Okut” kampanyası kapsamında her ay kent tarihine ışık tutan birbirinden değerli eserleri ücretsiz olarak kitapseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Aliağa Kent Kitaplığının 14. yayını Tisna Antik Kentinde İlk Araştırmalar ve Gözlemler, okurlardan gelen yoğun talep üzerine temmuz ayının kitabı olarak yeniden dağıtıma çıkıyor.

Arkeoloji dünyasına ışık tutan 302 sayfalık eserin yazarlığını Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Erdan yaptı. Eser, Emre Erdan ve ekibinin Myrina’nın hemen art alanında, Kocaçay’ın kıyısındaki, M.Ö. 4. yüzyılda parlayan Tisna’da gerçekleştirdiği yüzey araştırmalarının sonuçlarını içeriyor. Aiolis bölgesinin küçük olmasına rağmen erken dönemleri için önemli merkezlerinden biri olarak gösterilen Tisna Antik Kentiyle ilgili kapsamlı ve bilimsel eser niteliği taşıyan bu yayın, Tisna’yı ayrıntılarıyla bilim dünyasına tanıtıyor.

Arkeolojik çalışmalar için kaynak niteliğinde

Eser, gelecek dönemlerde Tisna Antik Kenti’nde yapılacak arkeolojik çalışmalar için önemli bir kaynak niteliği de taşıyor. Genel itibariyle Tisna Antik Kentinde hangi dönemlerde yerleşim olduğu, Tisna’nın gelecekte arkeoloji dünyasına neler sunabileceğine dair ipuçları okuyucuya yansıtılıyor. Temel bilgilerden oluşan kitap arkeoloji dünyasına olduğu kadar Aliağa ve çevresinin kültürel birikimine de katkı sunuyor.

Tarih ve arkeoloji tutkunları Tisna-1 kitabını 1 Temmuz tarihinden itibaren Aliağa Belediyesi Merkez Hizmet Binası zemin katında faaliyet gösteren Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebilecek. Eserin dijital versiyonları Aliağa dışında ikamet eden kitapseverler için Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sayfasında da yer alıyor. Okuyucular, kitabı https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi linki üzerinden online olarak okuyabildikleri gibi bilgisayar ve mobil cihazlarına da indirebiliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.