İzmir Havadis

Aliağa limanlarında elleçlenen konteyner ve yük miktarları arttı

SON YILLARDA YAPILAN YATIRIMLARLA GÜNDEME GELEN SANAYİ VE TİCARET ŞEHRİ İZMİR’İN ALİAĞA İLÇESİNDE, 2021 YILININ İLK ÜÇ AYINDA ALİAĞA LİMANLARINDA ELLEÇLENEN KONTEYNER MİKTARI 328 BİN TEU İLE BİR ÖNCEKİ YILIN ELLEÇLEME MİKTARINI GEÇTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aliağa limanlarında elleçlenen konteyner ve yük miktarları arttı
48 views
15 Nisan 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda yapılan yatırımlarla gündeme gelen sanayi ve ticaret şehri İzmir’in Aliağa ilçesinde yılın ilk üç ayında limanlarda elleçlenen konteyner miktarı 328 bin TEU ile bir önceki yılın elleçleme miktarını geçti.

Korona virüsü salgını nedeniyle dünyada ve Türkiye’de dış ticaret daralırken, denizyolu taşımacılığının önemi artmaya devam ediyor. İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesinin nisan ayı olağan meclis toplantısında, Aliağa ve Türkiye genelindeki limanlarda kaydedilen yılın ilk 3 ayındaki konteyner ve yük istatistiklerine değinildi. İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, “2021 yılının ilk 3 ayında Aliağa limanlarında elleçlenen konteyner miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla azda olsa artış göstererek 328 bin TEU olarak gerçekleşti. Bu dönemde Aliağa limanlarında elleçlenen yük miktarı 25,5 milyon groston olurken, netton olarak ise 15,5 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Türkiye toplamında ise 123 milyon netton olarak gerçekleşmiş, Aliağa yüzde 12,5 pay ile BOTAŞ’tan sonra çok az bir farkla 3. sırada yer almıştır. Aliağa limanlarına gelen gemi adedi sayısına baktığımızda bu yılın ocak, şubat ve mart dönemiyle geçen yılın aynı dönemine göre artış göstererek bin 339 olarak gerçekleşti. Türkiye geneline elleçlenen konteyner miktarı TEU bazlı olarak değerlendirdiğimizde ise 2021’in ilk üç ayının geçen yılın aynı dönemine oranla çok az bir artışla 3 milyon TEU olarak gerçekleşmiştir. Elleçlenen konteyner miktarında yüzde 10 pay ile Aliağa, Türkiye sıralamasında 5. sırada yer almıştır. Bu sonuçlara bakarak pandemi sürecinde olmamıza rağmen sektör olarak ekonomide ivmeyi yukarı taşımaya devam ediyoruz” dedi.

Şimşek, denizcilerin aşılanması gerektiğini de belirtti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.