İzmir Havadis

Aliağa’da eski iş merkezi yıkılıyor

İZMİR-ÇANAKKALE KARAYOLUNUN ALİAĞA GEÇİŞİNDE 1984 YILINDA YAPILAN ANCAK YILLARDIR BÖLGENİN ESTETİĞİNİ SANTEŞ İŞ MERKEZİNİN YIKIMINA BAŞLANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aliağa’da eski iş merkezi yıkılıyor
371 views
01 Mart 2022 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir-Çanakkale karayolunun Aliağa geçişinde 1984 yılında yapılan ancak yıllardır bölgenin estetiğini Santeş İş Merkezinin yıkımına başlandı. İzmir depreminden sonra yapılan analizlerde riskli olduğu tespit edilen bina, çevre için de tehlike oluşturuyordu. Yıkımına başlanan binanın yerine mülk sahipleri tarafından modern bir proje hayata geçirilecek.

Aliağa’da 1984 yılında Santes Sanayi Tesisleri A.Ş şirketi tarafından İzmir-Çanakkale yolu üzerindeki 7 bin 300 metrekare kapalı alana sahip Santes İş Merkezi kuruldu. 232 ofisin yer aldığı iş merkezi, serbest bölgenin Gaziemir’e kurulma kararının ardından hiçbir zaman tam kapasiteyle faaliyete giremedi. İlerleyen yıllarda yıpranan, büyük bölümü kullanım dışı kalan iş merkezi, son yıllarda Aliağa’nın görünümünü olumsuz etkileyen bir yapı olarak dikkati çekiyordu. Bina, son dönemde ilçeye gelen geçici işçiler tarafından barınma amacıyla kullanılıyordu. İş merkezinin bulunduğu alana modern bir yatırım gerçekleştirmek isteyen mülk sahipleri binanın yıkım çalışmalarını başlattı.

“Aliağa için kronik bir vakaydı”

Yıkımı yapılan eski iş merkezi ile ilgili konuşan iş merkezinin ortaklar yönetim kurulu başkanı iş adamı Kamer Karaman, “Santes İş Merkezi, 1984 yılında Aliağa’da serbest bölge kurulacağı öngörülerek projelendirildi. 1986 yılında serbest bölge Gaziemir’e kaydırılınca bu bina atıl kaldı. Burada 232 dükkân bulunuyordu. Dükkân ve büro sahipleri de mülkiyetlerini peyderpey satmaya başladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen işçiler son zamanlarda bu binaya kamp kurarak barınmaya başlamıştı. Aliağa için kronik bir vaka olmaya başladı” dedi.

“Güzel bir projeyi hayata geçireceğiz”

Binanın İzmir depremi sonrası riskli olarak tespit edildiğini kaydeden Karaman, “İzmir depreminden sonra yapılan analizlerde binanın riskli olduğu belirlendi. Gerekli raporları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne verdik. Yapılan tespitlerin ardından binanın yıkımına karar verildi. İlgili ortaklara tebligatlar yapıldıktan sonra binanın yıkımına başladık. Binanın yıkımı tamamladıktan sonra buraya yapılacak proje Aliağalılar için sürpriz olsun. Aliağa’ya ve günümüze yakışan güzel bir projeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.