İzmir Havadis

Aliağalı üreticilerin sabırsızlıkla beklediği Kalabak Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı

İZMİR’İN ALİAĞA İLÇESİNDE, ÜRETİCİLERİN SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİ KALABAK BARAJI’NIN GÖVDE DOLGUSU TAMAMLANIRKEN, KALAN İMALATLARIN 2021 YILI İÇERİSİNDE BİTİRİLEREK BARAJDA YIL SONUNA KADAR SU TUTULMASI HEDEFLENİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aliağalı üreticilerin sabırsızlıkla beklediği Kalabak Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı
66 views
20 Ocak 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’in Aliağa ilçesinde, üreticilerin sabırsızlıkla beklediği Kalabak Barajı’nın gövde dolgusu tamamlanırken,

kalan imalatların 2021 yılı içerisinde bitirilerek barajda yıl sonuna kadar su tutulması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, İzmir’de içme ve kullanma suyu temin etmeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Aliağalı üreticilerin sabırsızlıkla beklediği Kalabak Barajı’yla ilgili ise beklenen müjde geldi. Barajda gövde dolgusunun tamamlandığı öğrenilirken, kalan imalatların 2021 yılı içerisinde bitirileceği belirtildi.

970 dekar arazinin sulanması sağlanacak, 610 bin metreküp su tutulacak

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kalabak Barajı’nda depolanacak su ile 970 dekar arazinin sulanmasının sağlanacağı, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge üreticisine yılda yaklaşık 1,5 milyon lira ek gelir sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yine DSİ, barajda yıl sonuna kadar su tutulmasının hedeflendiğini aktararak, şu açıklamayı yaptı:

“Gövde dolgusu bitirilen Kalabak Barajı’nın yüzde 75 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılırken, kalan imalatların 2021 yılı içerisinde bitirilerek yıl sonuna kadar su tutulması hedeflenmektedir. 970 dekar araziyi borulu basınçlı sistemle sulayacak Kalabak Barajı’nda 610 bin metreküp su tutulacak. Gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövdesi için 190 bin metreküp dolgu yapıldı. Kalabak Barajı’nın gövdesinin temelden yüksekliği 39 metre olarak projelendirildi.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.