İzmir Havadis

APİKAM’a yapılan bağışlar artık internette

SERGİLENMEK ÜZERE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİNE (APİKAM) BAĞIŞLANAN EŞYA VE BELGELERE ARTIK İNTERNET ORTAMINDAN DA ERİŞİLEBİLİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
APİKAM’a yapılan bağışlar artık internette
67 views
18 Ocak 2021 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sergilenmek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesine (APİKAM) bağışlanan eşya ve belgelere artık internet ortamından da erişilebiliyor. Kurumun web sitesindeki “Bağışlar” bölümünden sergilenen objelerin görsellerine ve bilgilerine ulaşmak mümkün.

Kentin belleğine katkı sunmak amacıyla çalışmalarını sürdüren APİKAM, bağışçılardan gelen objeleri internet ortamına taşıdı. Kentin geçmişine ışık tutan malzemelere kurumun resmi internet sitesi apikam.org.tr üzerinden ulaşmak mümkün. Sitenin “APİKAM Koleksiyonu” başlığı altındaki “Bağışlar” bölümünden objelerin fotoğraflarına, hikayelerine ve obje hakkındaki bilgilere erişilebiliyor. İnternet ortamına taşınan objeler arasında İzmir’in işgalden kurtulduğu 9 Eylül 1922’de Türk Ordusu’nu karşılayabilmek için aceleyle elde dikilen Türk bayrakları, İstiklâl Savaşı’nda kullanılan tüfek ve Nutuk’un ilk baskısı da bulunuyor. Bağışlanan materyallerin internet ortamına aktarımı sürüyor.

Nasıl bağış yapılabilir?

İzmir’in kentsel-bölgesel kimliğini bir veri olarak kullanma yolunu açan her türlü yazılı, görsel, kartografik ve teknik içerikli arşivsel gereçler APİKAM’a bağışlanabiliyor. Kurum iki şekilde bağış kabul ediyor. Bağışçı herhangi bir şart öne sürülmeksizin arşivsel materyallerini sahiplik haklarıyla ya da materyallerin belirli bir süre halka açılmasını ya da orijinallerini alıkoyarak dijital kopya üzerinden kullandırması gibi şartlarla APİKAM’a devredebiliyor. Her iki durumda da tarafların belirlediği doğrultuda bağış beyan belgesi dolduruluyor. Orijinal bağışlar için bağışı yapılan arşivsel materyalin, kabulü ve reddi konusunda yetkili “Değer Tespit Komisyonu” kararı ve onayı gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.