İzmir Havadis

Balçova’da taşkın riskini bitirecek projede sona gelindi

GEÇEN YIL 2 ŞUBAT’TA YAŞANAN YOĞUN YAĞIŞLARIN ETKİLEDİĞİ BALÇOVA ÇETİN EMEÇ VE EĞİTİM MAHALLESİ’NDE, TAŞKINLARI ÖNLEMEK İÇİN BAŞLATILAN KAPSAMLI ÇALIŞMALARIN SONUNA GELİNDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Balçova’da taşkın riskini bitirecek projede sona gelindi
20 views
21 Ocak 2022 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçen yıl 2 Şubat’ta yaşanan yoğun yağışların etkilediği Balçova Çetin Emeç ve Eğitim Mahallesi’nde, taşkınları önlemek için başlatılan kapsamlı çalışmaların sonuna gelindi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğünün Balçova’da başlattığı taşkın önleme çalışmaları sona geldi. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 2 milyon lira olan proje kapsamında, Hacı Ahmet Deresi’nin 560 metrelik kesiminde taşkına neden olan kesit yetersizlikleri giderildi. Mevcut dere ıslah yapıları iyileştirilerek derede kapasite artırımı yapıldı.

“Bölgedeki taşkın riskini büyük oranda azalttık”

İZSU Kanalizasyon Dairesi Başkanlığında görevli İnşaat Mühendisi Umut Yılmaz Deveci, taşkının ardından bölgede ciddi bir etüt ve planlama çalışması yürüttüklerini, projeyle ilgili kararların çalışma öncesinde bölgede yaşayan vatandaşlarla yapılan toplantılar doğrultusunda verildiğini belirtti.

Deveci, “Halkımızın bölgede mağduriyet yaşamaması için başlattığımız kapsamlı çalışmalarımızın sonuna geldik. Hacı Ahmet Deresi’nde yaptığımız incelemelerin ardından Çetin Emeç Mahallesi’nde Fethi Bey Sokak ve Nazım Sokak arasındaki 560 metrelik dere yatağının üzerini açtık, derede güzergah ve kesit genişletme çalışmalarının yanı sıra 3 adet yol geçişini de yeniledik. Bundan sonra bu bölgede taşkın riskini büyük oranda azaltmış oluyoruz” diye konuştu.

Bölgedeki taşkın riskini minimize eden dere ıslah, yenileme ve taşkın kontrol çalışmalarının, 2 Şubat 2021 tarihinde yaşanan sel felaketinin yıl dönümünde tamamlanacağı açıklandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.