İzmir Havadis

Buca’nın kırları lavanta kokuyor

BUCA BELEDİYESİNİN, TARIMSAL ÜRETİMİ ARTTIRMAK VE ALTERNATİF GELİR KAYNAKLARI SAĞLAMAK İÇİN KIRSALDA BAŞLATTIĞI LAVANTA ÜRETİMİNDE ÜRETİCİLER HASADA BAŞLADI. KIRSAL MAHALLELERDE DAĞITILAN ON BİNLERCE LAVANTA FİDESİ FİLİZLENDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Buca’nın kırları lavanta kokuyor
63 views
24 Haziran 2021 - 12:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’in Buca ilçesinin kırsal bölgelerine gelir sağlamak amacıyla dikimi gerçekleştirilen lavantaların ikinci hasadı için az bir süre kalırken, mor renkli görüntüsü ve kendine has kokusuyla Doğancılar’ın havasını değiştiren lavantalar, arıcılıktan el işine, kolonyadan sabuna bölge halkına ekonomik katma değer sağladı.

Buca Belediyesinin, tarımsal üretimi arttırmak ve alternatif gelir kaynakları sağlamak için kırsalda başlattığı lavanta üretiminde üreticiler hasada başladı. Kırsal mahallelerde dağıtılan on binlerce lavanta fidesi filizlendi. Doğancılar Mahallesi başta olmak üzere dikimi gerçekleştirilen lavantalar, mor renkli görüntüsü ve benzersiz kokusuyla Buca’nın tarlalarını güzelleştirdi.

Tarlalardan bahçelere kadar birçok noktada yetiştirilen lavantalar, kırsaldaki üretici için alternatif geçim kaynağı oldu. Estetik görüntüsünün yanı sıra arıcılık faaliyetlerinde besin kaynağı olan lavantaların yağı çıkarılarak; esans, sabun ve kolonya gibi ürünlerin üretiminde kullanılacağı belirtildi. Katma değerli ürünlerin yanı sıra bölgedeki kadınlar, el emeğiyle ürettiği nakışlı keselerde lavantaların satışını yaparak hane ekonomisine katkı sağladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.