İzmir Havadis

Daha ikinci sınıfta kendi ofisini kurdu ikinci ödülünü aldı

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ SINIF ÖĞRENCİSİ MUSTAFA MERT ALADAĞ(SOLDA) İLE EKİP ARKADAŞI FURKAN AĞCA, ANKARA’NIN TANITIMI İÇİN DÜZENLENEN GAME-MAKERS ANKARA TEMALI OYUN GELİŞTİRME YARIŞMASI’NDA KENTİN MÜZELERİNİ, TARİHİ YAPILARINI VE SİMGESEL ÖNEM TAŞIYAN YAPILARINI İNCELEDİKLERİ HİTİT GÜNEŞİ İSİMLİ OYUNLARIYLA BİRİNCİLİK KAZANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Daha ikinci sınıfta kendi ofisini kurdu ikinci ödülünü aldı
108 views
08 Şubat 2021 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Matematik öğrenimi için geliştirdiği oyunla katıldığı ilk yarışmada birincilik kazanan Yaşar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mustafa Mert Aladağ, daha ikinci sınıfta üniversitenin Kuluçka Merkezi Minerva’da kendi ofisini kurdu. Şirketleşme için ilk adımlarını atan Aladağ ve ekip arkadaşı Furkan Ağca, bu süreçte katıldıkları Ankara’nın tanıtımı için düzenlenen Game-Makers Ankara Temalı Oyun Geliştirme Yarışmasında da kentin müzelerini, tarihi yapılarını ve simgesel önem taşıyan yapılarını inceledikleri Hitit Güneşi isimli oyunlarıyla birincilik kazandı.

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Mustafa Mert Aladağ, ekibiyle birlikte başarılarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Daha birinci sınıftayken lise arkadaşı Furkan Ağca ile birlikte geliştirdiği “Bilgelik Yolunda” adlı oyunla Ankara Kalkınma Ajansının, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ Teknokent iş birliğinde düzenlediği Matematik Eğitimi İçin Oyun Geliştirme Yarışmasında birincilik ödülü kazanan Aladağ, Yaşar Üniversitesi Kuluçka Merkezi Minerva’nın desteğiyle geleceğe yönelik hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ilk adımı attı. Çalışmalarını, G.A. Software ismiyle kurdukları ofisle Minerva’da sürdüren Mustafa Mert Aladağ ve Furkan Ağca, aradan geçen kısa sürede bir başarıya daha imza attı. İki arkadaş, yine aynı üç kurumun iş birliğiyle Ankara’nın tanıtımı için düzenlenen Game-Makers Ankara Temalı Oyun Geliştirme Yarışmasında, “Hitit Güneşi” isimli oyunlarıyla birinci olmayı başardı.

“Hitit Güneşi” Ankara’nın tarihini oyunla anlatıyor

İlk oyunları Bilgelik Yolunda ile ilkokul öğrencilerinin kitaplara olan ilgi ve merakını artıracak, onlara matematiği oyunla öğretecek bir hikâye ile yola çıktıklarını belirten Aladağ ve Ağca, “Ankara’nın simgelerinden olan Hitit Güneşi ismini verdiğimiz oyunumuzda ise başkentimizin müzelerini, tarihi yapılarını ve simgesel önem taşıyan yapılarını inceliyoruz. Oyunda, bu tarihi yapıların ve önemli yerlerin inşasını gerçekleştirdikten sonra yapının tarihi ve önemi hakkında bilgiler edinebiliyorsunuz. Bu bilgiler ışığında da ilgili yapıyı sanal tur ile oyuncuya gezdirerek yapı hakkında daha detaylı bilgiler edinmesini ve tarihini daha yakından tanıması imkanını sunuyoruz. Daha önce geliştirdiğimiz oyunlar gibi Hitit Güneşi oyunumuzda da eğitici üslupla Ankara’mızı tüm ülkeye tanıtacak bir oyun yapmak için çabaladık. Kısa sürede katıldığımız iki yarışmadan da birincilik almanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Mustafa Mert Aladağ, gelecek planlarından bahsederek kurucu rolünü üstlendiği G.A. Software’i şirketleştirmek istediklerini de ifade etti. Bunun için ilk adımı üniversitenin Kuluçka Merkezi Minerva’da ofis kurarak attıklarını belirten Aladağ, “Yine mobil oyun sektörü için oyunlar geliştirmeye devam edip bu sektörde büyük ilgi toplayan hyper casual oyun türü üzerinde çalışacağız. Amacımız; öncelikle ülkemizdeki oyun sektörüne katkı sağlayıp şirketleşip daha sonra da yüksek kalitede projelerle küresel oyun sektöründe büyük işler başarmak. Aldığımız ödüller bize moral ve ilerisi için umut veriyor. Tüm oyunlarımız ve uygulamalarımızın hem hikayeleri hem de tüm tasarımı bize ait. Bu kapsamda ekibimizi de genişletiyoruz. Ben ve Furkan Ağca’nın yanı sıra tasarım ve kodlama için Rukiye İrem Sarısoy da ekibimize katıldı” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.