İzmir Havadis

Depremin vurduğu Bayraklı’da önemli kentsel dönüşüm kararı

30 EKİM’DE MEYDANA GELEN DEPREMİN VURDUĞU İZMİR’İN BAYRAKLI İLÇESİNDE, KENT SINIRLARI İÇERİSİNDE ESKİ YAPILARIN YIKILIP, YENİLERİNİN YAPILMASI SIRASINDA VATANDAŞLARIN HAK KAYBINI ÖNLEYECEK KARAR, MECLİSTE OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Depremin vurduğu Bayraklı’da önemli kentsel dönüşüm kararı
97 views
04 Aralık 2020 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 Ekim’de meydana gelen depremin vurduğu İzmir’in Bayraklı ilçesinde, kent sınırları içerisinde eski yapıların yıkılıp, yenilerinin yapılması sırasında vatandaşların hak kaybını önleyecek karar, mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Bayraklı’nın tamamını kapsayan bu kararla; evi az hasarlı veya orta hasarlı ya da deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yurttaşlarımız, evlerini yıkıp yenisini yaparken herhangi bir hak kaybı yaşamayacak” dedi.

30 Ekim’de Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen deprem, en çok Bayraklı ilçesinde hasara yol açmıştı. Depremin ardından meclisten önemli bir karar çıktı. Bayraklı Belediyesinin aralık ayı meclis toplantısının ikinci oturumu, Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. İlk oturumda, imar komisyonuna gönderilen ve eski yapıların yıkılıp yenilerinin yapılması sırasında vatandaşların hak kaybını önleyecek kentsel dönüşüm kararı, meclisten oy birliğiyle geçti.

“Evlerini yıkıp yenisini yaparken kayıpları önlemek ile ilgili bir plan notu bu”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, meclis toplantısında şöyle konuştu:

“3 ve 4 No’lu kararlarımız ile Bayraklı’daki meclis üyelerimiz, bence Bayraklı’nın yeniden inşasıyla ilgili tarihi bir imza atmış durumdalar. Burada emeği geçen komisyon üyelerimize, bürokratlarımıza ve meclis üyelerimize şükran borçluyum. Bu kararla; evi az hasarlı veya orta hasarlı ya da deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yurttaşlarımız, evlerini yıkıp yenisini yaparken meydana gelecek kayıpları önlemek ile ilgili bir plan notu bu. Gerek kat sıkıştırma, gerek kapalı çıkma, gerek kooperatif veya farklı nedenlerden dolayı yapılacak konutlardaki hak kayıplarını önlemek ile ilgili plan notlarımız bunlar.”

“Bu kararı Bayraklı’nın tümüyle ilgili aldık”

Başkan Sandal, “Bu sadece Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet Mahallesi’ni kapsayan bir karar değil, bu kararı Bayraklı’nın tümüyle ilgili aldık. Adalet Mahallemiz ile ilgili revizyon planlarımız zaten devam ediyordu. 60 hektarlık Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahallesi’ni içine alan alanla ilgili çalışmalar devam ediyordu. Bu 60 hektarlık kentsel dönüşüm alanını 600 hektara çıkaracağız ve o alan Çay Mahallesi’ne kadar uzanacak. Revizyon çalışmaları Onur, Yamanlar, Nafiz Gürman Mahallelerini içine alacak 600 hektarlık alanda da devam ediyor. Bu kararın Bayraklımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Meclis üyelerimizi de oy birliğiyle aldığımız bu karardan dolayı kutluyorum” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.