İzmir Havadis

Foça’da kara keçi sayısı azaldı

TÜRKİYE’DE EN YAYGIN EVCİL KEÇİ IRKI OLAN KARAKEÇİ IRKININ NESLİNİN TÜKENMEK ÜZERE OLDUĞUNU SÖYLEYEN İZMİR FOÇALI VATANDAŞLAR, “YERLİ IRKIMIZA SAHİP ÇIKALIM” ÇAĞRISI YAPTI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Foça’da kara keçi sayısı azaldı
76 views
13 Haziran 2021 - 11:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de en yaygın evcil keçi ırkı olan kara keçi ırkının neslinin tükenmek üzere olduğunu söyleyen İzmir Foçalı vatandaşlar, “Yerli ırkımıza sahip çıkalım” çağrısı yaptı.

Genellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi sahil kuşağı ile Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinde yetiştirilen kara keçiler, sıcak ve soğuğa toleranslı, yağsız ve yüksek aromalı et veren, makiliklerden iyi yararlanabilen, dayanıklı, uzak mesafelere iyi yürüyebilen süt verimi yeterli, yüksek kalitede deri veren iri vücut yapılı bir keçi ırkı olarak biliniyor. İzmir’in Foça ilçesi Ilıpınar köyünde hayvancılık işi ile uğraşan Hasan Çelikkol (71) ve oğlu Musa Çelikkol (38) kara keçi neslinin tükenmekte olduğunu, yerli ırka sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Hasan Çelikkol, “Foça muhitinde kara keçi kalmadı, hepsini bitirdiler. Beyaz keçilerin sütü açıktır ayran gibidir, kara keçinin sütü aynı manda sütü gibidir. Esas organik süt kara keçi sütüdür. Bu hayvanlar doğadan yer. Yemle ya da başka bir şey ile beslenmiyor. Kara keçinin sütü azdır ve ama lezzetlidir. Ancak yem olmadığı için zamanla sütleri kesiliyor” dedi.

Babası ile aynı çiftlikte hayvancılık yapan Musa Çelikkol da, “Şu anda kara keçi ırkı nesli tükenmek üzere. Nedense bu hayvancılığı yapan arkadaşlar Avrupa Birliğinden gelen, İsveç’ten gelen hayvanlara özen göstermeye başladı ama yerli ırkımızı kaybetmek üzereyiz. Yerli ırklarımıza sahip çıkalım. Kara keçiler öbür hayvanlar gibi değil. Kara keçiler dayanaklıdır. Sütü azdır ama yağlıdır. Peyniri lezzetlidir. Maltızların sütleri fazladır ama su oranı yüksektir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.