İzmir Havadis

Gaziemir Belediyesinden Dünya Su Gününe özel çalışma

DOĞADAKİ SINIRLI KAYNAKLARDAN BİRİ OLAN SUYUN DAHA TASARRUFLU KULLANILMASI GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZEN GAZİEMİR BELEDİYE BAŞKANI HALİL ARDA, “DOĞAMIZIN DENGESİ HER GEÇEN GÜN BOZULUYOR. SICAKLIK ORTALAMALARI YÜKSELİYOR VE DÜNYAMIZ YETERLİ YAĞIŞ ALMIYOR. BU NEDENLE, SUYUMUZU DAHA DA TASARRUFLU VE DİKKATLİ KULLANMAMIZ GEREKİYOR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gaziemir Belediyesinden Dünya Su Gününe özel çalışma
44 views
22 Mart 2021 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaşanan kuraklık sorununa dikkat çeken Gaziemir Belediyesi, ürünler tüketiciye ulaşana kadar harcanan su miktarına vurgu yaparken, belediye “Fazlasına ihtiyacın yok” ve “Tüketmeden önce düşün” mesajı verdi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfına göre, Türkiye’de aralarında İzmir’in de olduğu toplam 10 kentin küresel ölçekte yüksek susuzluk riski ile karşı karşıya olduğu ifade edilirken, Gaziemir Belediyesi, vatandaşların dikkatini bu soruna çekmek için farkındalık çalışmaları yapıyor. Daha önce yaptığı çalışmayla barajların doluluk oranlarına dikkat çeken Gaziemir Belediyesi, 22 Nisan Dünya Su Günü’nde su tüketimi konusunda özel bir çalışma hazırladı. Belediye hazırladığı görsel çalışmayla; yiyecek, içecek, ayakkabı ve giysi ürünlerinin üretim sürecinde harcanan su miktarına dikkat çekti. Dünyanın karşı karşıya kaldığı kuraklık sorununa dikkat çekmek amacıyla hazırlanan çalışmada, “Fazlasına ihtiyacın yok” ve “Tüketmeden önce düşün” mesajına yer verildi. Ürünler tüketiciye ulaşana kadar harcanan su miktarının yer aldığı görsel, ilçenin dört bir yanındaki ilan panolarına asıldı.

Türkiye’nin ve İzmir’in yeterince yağış almaması nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, insanın yaşamsal ihtiyaçlarının en başında gelen suyun her zamankinden daha duyarlı ve özenli kullanılması çağrısı yaptı.

Doğadaki sınırlı kaynaklardan biri olan suyun daha tasarruflu kullanılması gerektiğinin altını çizen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Doğamızın dengesi her geçen gün bozuluyor. Sıcaklık ortalamaları yükseliyor ve dünyamız yeterli yağış almıyor. Bu nedenle, suyumuzu daha da tasarruflu ve dikkatli kullanmamız gerekiyor. Özellikle tarımsal üretim, temiz suyun en çok kullanıldığı alan. Tarımda vahşi sulama terk edilmeli ve damla sulama sistemine geçilmeli. Sanayi tesislerinin suyumuzu kirletmesinin bir an önce önüne geçilmeli. Ormanların ve tarım alanlarının imara açılmasına son verilmeli. Suyumuzu ancak bu şekilde koruyabiliriz. Dünya’mıza hep birlikte iyi bakmalıyız. Unutmamalıyız ki gidecek başka evimiz yok” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.