İzmir Havadis

Gödence Göleti’nde kış şartlarına rağmen çalışmalar sürüyor

İZMİR SEFERİHİSAR’DA 680 DEKAR ARAZİYE CAN SUYU VERECEK GÖDENCE GÖLETİ’NDE ÇALIŞMALAR OLUMSUZ KIŞ ŞARTLARINA RAĞMEN DEVAM EDİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gödence Göleti’nde kış şartlarına rağmen çalışmalar sürüyor
74 views
21 Ocak 2021 - 11:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir Seferihisar’da 680 dekar araziye can suyu verecek Gödence Göleti’nde çalışmalar olumsuz kış şartlarına rağmen devam ediyor. Yüzde 40’ı tamamlanan gölette, gövde dolgu çalışmalarına devam edilirken DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, hedeflerinin projeyi 2021 yılı içerisinde tamamlamak olduğunu söyledi.

680 dekar araziyi borulu basınçlı sistemle sulayacak Gödence Göleti’nde 400 bin m3 su tutulacak. Gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen göletin gövdesi için 110 bin m3 dolgu yapılacak. Gödence Göletinin gövdesinin temelden yüksekliği 35 metre olarak projelendirildi.

Hedeflerinin projeyi 2021 yılı içerisinde tamamlayarak bir an önce bölge üreticisinin hizmetine sunmak olduğunu kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “ Gövde dolgu çalışmanın şuana kadar 3’te birini tamamladık. Kış aylarında da çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 2021 baharında gövde dolgusu imalatlarını bitirerek, bu yılın sonuna kadar Gödence Göleti inşaatında yüzde 100 fiziki gerçekleşmeye ulaşmak istiyoruz” diye konuştu

Çiftçiye yılda 1 milyon lira kazandıracak

Türkiye’nin az yağış alan bölgelerinden olan İzmir Yarımadası üzerindeki Gödence Göleti bölge üreticisine düşük maliyetli sulama imkanı sunmasının yanı sıra, tarlalardaki verimliliği de artıracak. Yılda 2 hatta 3 hasat imkanına kavuşacak İzmirli çiftçiler yılda ortalama 1 milyon lira daha fazla kazanacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.