İzmir Havadis

İki ayağı bir paçasına girdi

OPERASYONU GERÇEKLEŞTİREN DOÇ. DR. VARLIK EROL, “HASTAMIZIN VÜCUT KİTLE İNDEKSİ 40’IN ÜZERİNDEYDİ. GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ SLEEVE GASTREKTOMİ AMELİYATI İLE MİDESİNİN ÖNEMLİ BİR KISMINI ALDIK. TABİ SADECE AMELİYAT OLMAK YETERLİ DEĞİL, TÜP MİDE AMELİYATI OLAN HASTANIN OPERASYONUN GEREKTİRDİĞİ TÜM ŞARTLARA UYMASI VE DİSİPLİNLİ OLMASI DA GEREKİYOR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İki ayağı bir paçasına girdi
324 views
24 Şubat 2022 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bodrum’da yaşayan 35 yaşındaki Betül Başşahan, hayatının her döneminde kiloluydu. İlkokulda bile 50 kilo olan Başşahan, yaşamının önemli bir kısmını “şişman” olarak geçirip, artık zayıf olarak hayatına devam etmek isteyince, tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. 120 kiloyla ameliyata giren, 10 ayda 60 kiloya düşen Başşahan, eski pantolonlarının tek paçasının içine iki bacağıyla girebildiğini söyleyerek, “Hayatım sil baştan değişti. Nefes almak, konuşmak, spor yapmak çok rahat. İstediğim kıyafeti giyebiliyorum. Eskiden koltuklara sığamazdım. Öz güvenim yerine geldi” dedi.

Grafiker Betül Başşahan’ın hayatı 35 sene sonra değişti. Evli ve 11 yaşında 1 çocuk annesi olan Başşahan’ın başı kilolarıyla dertteydi. Çocukluğunda zayıf olduğu tek bir anı dahi hatırlamayan, ilkokulda bile 50 kilo olan Başşahan, diyet ve sporla kilo vermeye çalışsa da bu denemelerinde çok da başarılı olamadı, verdiği kiloları çok geçmeden geri aldı. Tıbbi yardım alması gerektiğini düşünen Betül Başşahan, tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi.

Ameliyat olmaya karar verdikten sonra daha çok yemek yemeye başladığını anlatan Başşahan, “Pastalar, hamur işi yiyordum sürekli. Ne kadar kalorili yiyecek varsa yiyordum. Mangal partileri düzenliyorduk. Doktorum yememem gerektiğini söylese de onu çok dinlemedim. Benimki bir nevi şişmanlığa veda partisiydi” dedi.

20 Nisan 2021 yılında Medicana International İzmir Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzm. Doç. Dr. Varlık Erol tarafından, tüp mide ameliyatı gerçekleştirilen Başşahan, aradan geçen 10 ayda 60 kilo vererek vücudunun fazla olan yarısından kurtuldu. Şu an ideal kilosunda olduğunu; ancak 5 kilo daha vermek istediğini anlatan Başşahan, “Arkadaşlarımla karşılaştığımda tanıyamıyorlar” dedi.

“Hatırladığım en zayıf kilodayım”

Kilolu insanların hayatlarında üzüldükleri çok şey olduğunu söyleyen Başşahan, “Yeni girdiğiniz bir ortamda kabul görmeme korkusu bile yaşıyorsunuz. Annem ve babam da kiloluydu. Kalp ve şeker hastalıkları vardı. Kilolu olarak devam etseydim ben de bu hastalıklara sahip olacaktım biliyordum. Oğlumu ve eşimi düşününce operasyona karar vermem kolaylaştı. Şu an hatırladığım en zayıf kilomdayım. Nefes alırken, konuşurken çok rahatım. Daha rahat spor yapıyorum. İstediğim her kıyafeti giyebiliyorum” diye konuştu.

Hayatının sil baştan değiştiğini ifade Betül Başşahan, “Ailem de bana destek olmak amacıyla benimle birlikte yediklerine dikkat etmeye başladı. Eşim 21, oğlum 15 kilo verdi. Eşim sabahları bir başkasıyla uyandığını söylüyor” şeklinde konuştu.

Obezite önlenebilir bir hastalık

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Varlık Erol, “Hastamızın vücut kitle indeksi 40’ın üzerindeydi. Gerçekleştirdiğimiz sleeve gastrektomi ameliyatı ile midesinin önemli bir kısmını aldık. Tabi sadece ameliyat olmak yeterli değil, tüp mide ameliyatı olan hastanın operasyonun gerektirdiği tüm şartlara uyması ve disiplinli olması da gerekiyor” dedi.

Tüp mide ameliyatının insan anatomisine saygılı bir ameliyat olduğunu dile getiren Doç. Dr. Erol, “Organların fonksiyonlarına herhangi bir zarar vermiyor. Hasta da uyum sağladığı sürece başarılı sonuçlar alıyoruz. Obezite başlı başına bir hastalık aslında ancak şeker, tansiyon, kalp damar rahatsızlıkları ve uyku apnesi gibi bir çok hastalığın da sebebi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre önlenebilir hastalıklar arasında sigaradan sonra 2. sırada. Obezitenin en etkili tedavi yöntemi ise cerrahi. Bu nedenle hastalarımıza öneriyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.