İzmir Havadis

İzmir’de 2020 yılında 363 bin meyve fidanı dağıtıldı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN “FİDANLAR BİZDEN MEYVELER SİZDEN” SLOGANIYLA SÜRDÜRDÜĞÜ TARIMSAL DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA, 2020 YILI İÇİNDE 17 BİN ÜRETİCİYE VERİMİ YÜKSEK 363 BİN MEYVE FİDANI DAĞITILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’de 2020 yılında 363 bin meyve fidanı dağıtıldı
54 views
28 Aralık 2020 - 15:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin “Fidanlar Bizden Meyveler Sizden” sloganıyla sürdürdüğü tarımsal destek programı kapsamında, 2020 yılı içinde 17 bin üreticiye verimi yüksek 363 bin meyve fidanı dağıtıldı.

Kent kırsalında ücretsiz zeytin ve meyve fidanı dağıtımlarını ara vermeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılının ikinci dönemini kapsayan fidan dağıtımlarını tamamladı. 8 bin 106 vatandaşa aralık ayı içerisinde 140 bin 680 meyve fidanı teslim edildi. 2020 yılında; zeytin, ceviz, kestane, kiraz, badem, incir, mandalina ve kayısı başta olmak üzere 17 çeşitten toplam 363 bin fidan dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesinin, bugüne kadar dağıttığı fidan sayısı ise 4 milyon 750 bine ulaştı.

Büyükşehir belediyesinin fidan dağıtımından üretici de memnun oldu. Fidan desteğinin pandemi döneminde dahi kesintisiz sürdürülmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Urla Birgi Mahallesi Muhtarı Sevil Duman, “Her damla su, yeşeren her fidan köylerimizde yaşamı ve bereketi ifade ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesinin köyümüze kadar ulaştırdığı fidanları 73 yaşındaki annemle birlikte bugün dikmeye başladık, ilk can suyunu birlikte verdik. Diktiğimiz her fidan çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras” diyerek duygularını dile getirdi.

“Yeni neslin toprağına sahip çıkmasını istiyoruz”

Sevil Duman’ın annesi Nahide Koparal ise Birgi’de 40 yıldır tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını söyleyerek, “Zaman içinde köyde genç kalmadı, şehre çalışmaya gittiler. Tarımla uğraşan insan sayısı azaldı. Biz dağlardan fidan söker, aşı yapar, dikerdik. Şimdi Büyükşehir fidan veriyor. Yeni neslin toprağına sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

“Ekip biçmemiz gerekiyor”

Babadan bağcı, zeytinci olduğunu söyleyen Ayten Çetinel ise büyükşehir ekiplerinin getirdiği badem fidanlarını eşi ve üç çocuğuyla bahçesine dikti. Çetinel, “Üretirsek büyürüz. Ağaç dikmezsek yağmur olmaz, yağmur olmazsa susuz kalırız. Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakamayız. O yüzden ekip biçmemiz, üretmemiz gerekiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.