İzmir Havadis

İzmir’de S Plaka sahibi servisçiler mahkemeyi kazandı

35 S PLAKALI ESNAF DERNEĞİ, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE KARŞI AÇTIĞI 400 ADET S PLAKALI SERVİS ARAÇLARININ ARTTIRILMASI VE İHALESİNE ÇIKILMASI DAVASINI KAZANDI. SERVİSÇİLER GEÇTİĞİMİZ AYLARDA EYLEM YAPMIŞTI (FOTOĞRAF ARŞİV)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’de S Plaka sahibi servisçiler mahkemeyi kazandı
95 views
04 Aralık 2020 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından ihaleye çıkarılan 400 adet S plakalı servis araçları için, 35 S Plakalı Esnaf Derneği dava açmıştı. İzmir 6. İdare Mahkemesinde görülen davada mahkeme, ihale yetkisinin belediye encümenine ait olduğunu ve UKOME tarafından yapılamayacağını gerekçe göstererek iptal etti. Bugüne kadar 292 tanesi sahiplerine teslim edilen plakaların geri toplanması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz ağustos ayında S plakalı servis araçlarının sayısının ilk etapta 400 adet arttırılmasına yönelik ihaleye çıkılacağını bildirmişti. Yeni plaka ihalesini duyan servisçi esnafı, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem düzenlemiş ve İzmir’de yeni servis plakalarına ihtiyaç olmadığını söyleyerek kararın iptal edilmesini istemişti. Ardından, muhammen bedelinin tespit edilmesine yönelik hazırlanan Teknik Kurul Raporu, oy çokluğu ile Ulaşım Koordinasyon Merkezinden (UKOME) geçmişti. İhaleye çıkılmasına yönelik alınan kararın ardından açıklama yapan 35 S Plakalı Esnaf Derneği Başkanı Erdem Mert, “Hukuki olarak haklarımızı arayacağız” diye konuşmuştu.

Mahkeme ihaleyi ’yetki unsuru’ndan iptal etti

Erdem Mert, UKOME Genel Kurulunun ihale yapma yetkisinin bulunmadığını, bu yetkinin belediye encümenine ait olduğunu ileri sürerek iptali için mahkemeye başvurdu. Davanın görüldüğü İzmir 6. İdare Mahkemesi, ihale yapma yetkisinin belediye encümeninde olduğunu ve UKOME Genel Kurulu tarafından alınan kararın ’yetki unsuru’ yönünden hukuka uymaması sebebiyle Erdem Mert’i haklı bularak ihalenin iptaline karar verdi. Mahkeme iptal kararının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesinin 15 gün içerisinde temyiz yoluna başvurma hakkı bulunuyor. Bugüne kadar ihaleye çıkan 301 plakadan 292 tanesi sahiplerine verilmiş, bazıları da servis hizmeti vermeye başlamıştı. Temyiz incelemesi sonrasında hüküm bozulmazsa bugüne kadar ihaleye çıkan ve sahiplerine teslim edilen 292 plaka UKOME tarafından toplanacak.

“Çok şükür adalet lehimize tecelli etti”

Mahkeme kararının ardından konuşan Erdem Mert, “Biz bu ihaleyi duyduğumuzdan beri asla kabul etmedik. Pandemi süreci yaşıyoruz, okullar aylardır kapalı. Okul servisi işleten 2 bin 500 esnafımız var, 9 aydan beri çalışmıyorlar. Bazı fabrikalar da kapandı ve oraya servis yapan esnafımız da işsiz kaldı. İzmir’de S plakaya ihtiyaç yoktu; ancak biz buna itiraz ederek hukuki hakkımızı aramaya başladık. Çok şükür adalet lehimize tecelli etti. Biz esnaflar olarak mücadele ettik. Bununla ilgilenmesi gerek bir odamız var ama bizi bu süreçte çok yalnız bıraktılar” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.