İzmir Havadis

İzmir’de toplu ulaşımda HES kodu sorgulama sistemine geçiş hazırlıkları başladı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ KORONA VİRÜSÜ SALGININI ÖNLEME ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ÇIKARDIĞI, “ŞEHİR İÇİ TOPLU ULAŞIMDA HES KODU SORGULAMA” BAŞLIKLI GENELGESİ UYARINCA ÇALIŞMALARA BAŞLADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’de toplu ulaşımda HES kodu sorgulama sistemine geçiş hazırlıkları başladı
101 views
09 Ekim 2020 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığının korona virüsü salgınını önleme çalışmaları kapsamında çıkardığı, “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” başlıklı genelgesi uyarınca çalışmalara başladı. İlk etapta kişiselleştirilmiş İzmirim Kartların sisteme dahil edilmesinin sağlanacağı, hamiline İzmirim Kartların kişiselleştirilmesi ve takibi içinse özel bir yazılım programı hazırlanacağı ifade edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğünün, İçişleri Bakanlığının korona virüsü yayılımını önleme çalışmaları kapsamında çıkardığı, “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi sonrası çalışmalara başladığını duyurdu. Genelge uyarınca, kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşların, İzmirim Kartlarının Sağlık Bakanlığı veri sistemiyle entegre olması; vaka ya da temaslı listelerinde bulunanların tespit edilmesi amaçlanıyor.

Akıllı ücret toplama sistemine kayıtlı kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) İzmirim Kart sayısının yaklaşık 2 milyon olduğu ifade edilirken, bunların 902 bin 284 adedi aktif olarak kullanılıyor. Teknik ekipler, ilk etapta bu kartların Sağlık Bakanlığı veri sistemiyle entegre edilmesini sağlayacak. Bir yandan da hamiline İzmirim Kartların kişiselleştirilmesi çalışmaları yürütülecek. Sisteme kayıtlı yaklaşık 6 milyon hamiline karttan 3 milyon 318 bin 48 adedi aktif olarak kullanılıyor. Hazırlanacak özel bir yazılımla bu kartların, kullanıcılarının TC kimlik numaralarıyla eşleştirilmesi sağlanacak. Daha ileriki aşamada ise tüm İzmirim Kartların, fotoğraflı (kişiselleştirilmiş) olması yönünde çalışma yürütülecek.

Soyer: “Ankara’nın iş birliği şart”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sistemin hızla ve tam olarak oturması için bazı kararların da hızla alınması gerektiğini ve ilgili bakanlıkların iş birliğinin şart olduğunu vurguladı. “İçişleri Bakanlığı’nın çıkardığı genelgenin amacı, vaka ya da temaslı listesindeki kişilerin toplu ulaşımı kullanmaması ve hastalığı yaymaması” diyen Başkan Soyer, şöyle devam etti:

“Sistemin işlemesi için öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın, tüm verilerini periyodik ve şeffaf olarak ESHOT Genel Müdürlüğümüz ile paylaşması gerekiyor; çünkü o veriler düzenli olarak sisteme girilmeli ki sistem de hastayı ya da temaslı kişiyi tespit etsin, kartını kapatsın ve bildirimini yapsın. Bunun dışında, uygulamanın başarılı olması için gereken çok önemli bir şey daha var. Şehir içi toplu ulaşımdan kimlik kartlarıyla ya da bakanlıkların verdiği kartlarla yararlanan, dolayısıyla sistemin takip edemediği yurttaşlarımız var. Bu nedenle İzmirim Kart dışındaki tüm binişler, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla engellenmeli.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.