İzmir Havadis

Konak’ta metruk binalar bir bir yıkılıyor

ZEYTİNLİK’TE BULUNAN METRUK BİR BİNANIN YIKIM İŞİNİ BİZZAT BAŞLATAN KONAK BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, “KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Konak’ta metruk binalar bir bir yıkılıyor
108 views
14 Ekim 2020 - 10:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Görüntü kirliliğine neden olduğu kadar tehlike de oluşturan metruk binalar, Konak Belediyesi tarafından yıkılmaya devam ediliyor. Zeytinlik’te bulunan metruk bir binanın yıkım işini bizzat başlatan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Kentsel dönüşüm şart” dedi.

Konak Belediyesi ekiplerince görüntü kirliliği ve vatandaşların can ve mal güvenliği yönünden tehlikeye neden olduğu tespit edilen metruk binalar, birer birer kayıt altına alınarak yıkılıyor. Metruk binaları tespit eden Konak Belediyesi, 2020 yılı başından bu güne 18. yıkımını gerçekleştirdi. Zeytinlik Mahallesi 1163 Sokak’ta, işlek bir cadde üzerinde bulunan iki katlı terk edilmiş binanın yıkımını Konak Belediye Başkanı Abdül Batur bizzat başlattı. Başkan Batur, bu tür binaların içinde ve çevresinde yaşayan insanların hem can hem de mal güvenliği açısından büyük bir tehlikeye neden olduğunu belirterek, bu konuda hassasiyet gösterip gerekeni yaptıklarını söyledi.

“Kentsel dönüşüm tek seçenek”

Konak ilçesinin çok eski bir yerleşim alanı olduğunu söyleyen Başkan Batur, eski ve metruk bina bakımından sorunlu bir bölge olduklarına dikkat çekerek çözüm yolu olarak kentsel dönüşümü gösterdi. Kimi terk edilmiş ve yıkılmaya yüz tutmuş, kiminin içinde ise halen yaşamın devam ettiği binaların tek tek ele alınmasının zaman kaybı olduğunun altını çizen Batur, kentsel dönüşümün tek çare olduğunu söyledi. Batur, “Kentsel dönüşüm benim önceliğim. Kentsel dönüşüme Gültepe bölgesi ile başlıyoruz. Ardından Beştepeler ve Mersinli’ye kadar olan bölgede üçüncü etap kentsel dönüşüm planlarımızı yapacağız. İzmir Körfezi’ne hakim yamaçlarda yapılacak yerinde dönüşüm ile hem kent estetiğine katkımız olacak hem de o bölgede yaşayan vatandaşlarımız sosyal donatı alanları, yeşil alanlar, sağlıklı ve konforlu binalarda hak ettikleri yaşama kavuşacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.