İzmir Havadis

Kuraklık Ödemiş patatesini vurdu

İZMİR ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ÖDEMİŞ TEMSİLCİSİ ZİRAAT MÜHENDİSİ ÖZKAN AKGÜN DE, “BU YIL YAĞIŞLAR NE YAZIK Kİ ÜRETİCİMİZİN BEKLEDİĞİ GİBİ OLMADI. BU DA ÜRÜNLERİN GELİŞMESİNE ENGEL OLDU. BARAJ SUYU DA YETERLİ DEĞİLDİ. KONUYLA İLGİLİ UZMANLARIN BİR ARAYA GELİP ÇÖZÜM ÜRETMESİ GEREKİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuraklık Ödemiş patatesini vurdu
262 views
09 Aralık 2020 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’in patates üretimi ile ünlü ilçesi Ödemiş’teki üreticiler, rekolte azlığından dert yakınırken, bu yıl yağışların az olması ve kuraklığın artması üreticiyi etkiledi.

Ödemişli patates üreticisi Muhlis Özcan, kış patatesisin hasadının başladığını; fakat satışların maliyetin çok altında olduğunu söyledi. Bir dekarda 3 bin liralık üretim maliyetinin bulunduğunu belirten Özcan, “Bu yıl hasat dönemi başlangıcı itibarı ile dekarda bin 500 lira alıyoruz. Tamamen zarar ediyoruz” dedi.

Özcan, yağışların istenilen seviyede olmaması ve ardından gelen kuraklığın bu yıl üreticiyi zarara uğrattığını belirterek, “Rekolte olmadığı için zarardayız. Eğer istediğim rekolte oluşsaydı, bu fiyatlarla maliyeti karşılayabilirdik; zarardayız” şeklinde konuştu.

“Kuraklık tehlikesi bütün üreticilerin korkulu rüyası”

Patatesi toprak altında suyun beslediğini söyleyen Özcan, “Yağışlar bu hafta başladı. Bu yağış patates üreticisine yaramaz. Patatesin olgunlaşma döneminde yağışlar isteğimiz gibi olsaydı üretim maliyetine ulaşabilirdik. Hem rekolte az hem de yumrular yeterince oluşmamış. Kuraklık tehlikesi bütün üreticilerin korkulu rüyası. Dilerim diğer kış ürünlerinde sorun yaşanmaz” dedi.

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Ödemiş Temsilcisi Ziraat Mühendisi Özkan Akgün de, “Bu yıl yağışlar ne yazık ki üreticimizin beklediği gibi olmadı. Bu da ürünlerin gelişmesine engel oldu. Baraj suyu da yeterli değildi. Konuyla ilgili uzmanların bir araya gelip çözüm üretmesi gerekir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.