İzmir Havadis

Önce türkü söyledi, sonra uyardı

AVUKAT ÖZKAN YILDIRIM, COVİD-19 TEDBİRLERİNE UYMAYANLAR HAKKINDA “TEDBİRSİZLİK VE DİKKATSİZLİK SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VERME” SUÇUNDAN DAVA AÇILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Önce türkü söyledi, sonra uyardı
100 views
29 Kasım 2020 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türküleri Covid-19 pandemisine uyarlayıp söyleyerek vatandaşları uyaran avukat Özkan Yıldırım, Covid-19 tedbirlerine uymayanlar hakkında “tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme” suçundan dava açılabileceğini söyledi.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan ve Rize, Çorum gibi illerde yaklaşık 8 yıl hakim olarak görev yapan Özkan Yıldırım, müziğe karşı olan tutkusunu daha fazla bastıramayınca görevinden istifa edip türkücülüğe soyundu ve avukatlık yapmaya başladı. Vatandaşları Covid-19’a karşı uyarmak için bilinen türküleri pandemiye uyarlayan Yıldırım, vaka sayılarının yeniden yükselmesiyle birlikte yeni yazdığı türküyü seslendirirken, vatandaşlara müzikle ulaşmanın daha etkili olacağını düşündüğünü söyledi. Amacının insanları bilinçlendirmek olduğunu ifade eden avukat Yıldırım, “Türk Ceza Kanunu’nda ‘tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme’ diye bir suç var. Covid-19 tedbirlerine uymayanlar için de bu suçun unsurları oluşuyor. Başkasının hayatıyla şaka yapamazsınız. Bunun bir bedeli, bir sorumluluğu olmalı” dedi.

“Davranışın sebebi de ihmal, yani bir maske”

Covid-19 tedbirlerine uymayıp virüsü yayanlarla ilgili suç duyurusunda bulunulduğu zaman kişi hakkında dava açılabileceğini söyleyen Yıldırım, “Savcılık o kişi hakkında ‘tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme’ suçundan dava açar. Ölen kişinin yakınlarının da maddi manevi tazminat hakkı doğar. Davranışın sebebi de ihmal, yani bir maske. Taksirli suçlar kapsamında yer alan bir suç olduğu için de cezası 6 ay hapis cezasından başlar. Suç duyurusunda bulunulursa savcılığın dava açacağına eminim. Hukuki anlamda gerçek bu. Suçun unsurları oluşuyor. Bunları da nazara alarak işin cezai müeyyidesi ve insani boyutunu ele alarak hareket edelim” uyarılarında bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.