İzmir Havadis

Prof. Dr. Sakarya: “Sinovac aşısı olan kişilerin sonrasında pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranları yüzde 100’e yakın azaldı”

ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANI PROF. DR. SERHAN SAKARYA, ÖZELLİKLE SON HAFTALARDA TÜRKİYE’DE VAKA SAYILARININ VE ÖLÜMLERİN ARTMASINA NEDEN OLAN COVİD-19 VİRÜSÜ NEDENİYLE HAYATA GEÇİRİLEN KISMI KAPANMA VE ÖNLEMLERİN ARTIRILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. PROF. DR. SAKARYA, KABA BİR HESAPLA TÜRKİYE’DE COVİD POZİTİF OLDUĞUNUN FARKINDA OLMADAN DOLAŞAN 6-8 MİLYON ARASI KİŞİ OLABİLECEĞİNİ İFADE EDEREK, ALINAN KISMİ ÖNLEMLERİN 2 HAFTA SONRA VAKA SAYILARININ 75 BİNLERE DAYANMASINA NEDEN OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Prof. Dr. Sakarya: “Sinovac aşısı olan kişilerin sonrasında pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranları yüzde 100’e yakın azaldı”
55 views
15 Nisan 2021 - 12:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Sinovac aşısı olan kişilerin sonrasında pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranlarının yüzde 100’e yakın azaldığını söyledi.

Çin Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Gao Fu’nun ülkede üretilen ve geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de uygulanan Sinovac aşısının koruyuculuk etkisinin düşük olduğu yönündeki açıklamalarına değinen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Sinovac aşısı ölü virüs aşısıdır; yani inaktif bir aşıdır. Dolayısıyla canlı virüs aşılarına göre koruyuculuğu düşüktür, bu bilinen bir şeydir. Protein ve DNA aşılarının bağışıklığı daha yüksektir. Yüksek oranda s proteini sentezlenen RNA aşılarında antikor seviyesi daha yüksek oluyor. Sıkıntı ise şurada başlıyor. Mesela vektör aşıları yan etkilerinden dolayı özellikle çocuklarda kullandırılmıyor. Yeni teknoloji aşılar olması nedeniyle çok sayıda problem yaşanıyor. Mesela ‘alerjisi olanlar, hamileler Biontech aşısı yaptırmamalı’ deniyor. Çok sayıda yan etki ortaya çıkıyor. Kronik yan etkilerinin ne olacağını ise şimdiden bilemiyoruz. O nedenle Sinovac aşısının koruyuculuğu düşük olabilir ancak bildiğimiz aşı ve yan etkisi yok. Koruyuculuğu çok yüksek olmasa da teknolojisi bilinen bir teknoloji. Üstelik Sinovac aşısı olan kişilerin sonrasında pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranlarını yüzde 100’e yakın azalttı. Toplumun yüzde 80’ini bu aşıyla aşılasan bu hastalıkla savaşmış ve kazanmış olursun” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, kaba bir hesapla Türkiye’de Covid pozitif olduğunun farkında olmadan dolaşan 6-8 milyon arası kişi olabileceğini ifade etti.

Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “İnsanlar çok acil durumlar hariç hiç dışarı çıkmayacak. 14 gün evlerine kapanacak ve bu sırada aşılama da devam edecek. Bu şartlarda Ramazan Bayramı’na günlük 5-7 bin vaka sayısıyla girebiliriz. Geçen sene çok konuşuluyordu, yaz gelince vaka sayıları düşer deniliyordu. Artık öyle bir şey de kalmadı. Şu an günlük yapılan test sayısı 300 binin üzerinde, vaka sayısı ise 62 bini geçti. Neredeyse yapılan her 5 testten 1’i pozitif demektir bu. 80 milyonluk bir nüfusta hasta olmayan kişiler olabileceği düşünülürse yaklaşık 6-8 milyon kişinin pozitif olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üstelik bu kişilerin çoğu pozitif olduğunun farkında bile olmadan sokakta dolaşıyor, işe gidiyor, markete giriyor. Virüs 14 gün sonra bulaşıcılığını kaybediyor ve inaktif duruma geçiyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.