İzmir Havadis

Sıcak hava mısır üreticisini tedirgin ediyor

İZMİR’İN ÖDEMİŞ İLÇESİNDE MISIR ÜRETİMİ YAPAN ÇİFTÇİLER, HAVALARIN MEVSİM NORMALLERİNİN ÜSTÜNDE SEYRETMESİ NEDENİYLE TEDİRGİN OLURKEN, ÇİFTÇİLER YAĞIŞ OLMAMASI NEDENİYLE İKİNCİ ÜRÜN MISIRLARDA HASTALIKLARIN GÖRÜLDÜĞÜNÜ İFADE ETTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sıcak hava mısır üreticisini tedirgin ediyor
153 views
05 Ekim 2020 - 10:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde mısır üretimi yapan çiftçiler, sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle tedirgin olurken, çiftçiler yağış olmaması nedeniyle ikinci ürün mısırlarda hastalıkların görüldüğünü ifade etti.

Ödemiş’te, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi çiftçileri huzursuz ediyor. Bu durum karşısında tedirgin olan ve yağış beklediklerini ifade eden çiftçiler, olumsuzluklar nedeniyle rekoltenin bu yıl düşük olacağını söyledi.

Kaymakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı, “Susuzluk, canımıza tak ettirdi. Hava şartları mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Girdiler artarken ürün fiyatları yerinde sayıyor” dedi.

“Köklenememe ve bodur kalma sorunu yaşanıyor”

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle ovadaki ekili ikinci ürün mısırda hastalık görüldüğünü belirten Raşit Tatlı, “Normal şartlarda yağış olması gerekirdi. Geceleri ısı düşerken, gündüzleri sıcak hava 30 derece civarında seyrediyor. Mısır bitkisi buna alışık değil. Bitki gelişmiyor. Rekolte bu yıl düşük olacak” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Ödemiş Temsilcisi Özkan Akgün de, hastalığın mantari olduğunu belirterek, “Köklenememe ve bodur kalma sorunu yaşanıyor. Sıcaklarla birlikte bitkinin direnci düşüyor. Bu hastalık genellikle ikinci ürün ekim yapılan alanlarda görülür. Çözümü de mısır familyasından başka bir ürünün, ikinci ürün olarak tercih edilmesidir” dedi.

Bölgede 300 bin civarında büyükbaş hayvanın bulunduğunu belirten üretici Hayri Kaptan da “Bu kadar hayvanın yem bitkisine ihtiyacı var” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.