İzmir Havadis

Sigara kullanımı körlüğe neden olabilir

KAŞKALOĞLU GÖZ HASTANESİ KURUCUSU PROF. DR. MAHMUT KAŞKALOĞLU, YAPILAN SON ARAŞTIRMALARA GÖRE, SİGARANIN OLUŞTURDUĞU KÖR KALMA RİSKİNİN ÖLME RİSKİNDEN DAHA ÖNDE GELEN BİR NEDEN OLARAK ORTAYA KONDUĞUNU SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sigara kullanımı körlüğe neden olabilir
155 views
12 Kasım 2020 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, yapılan son araştırmalara göre, sigaranın oluşturduğu kör kalma riskinin ölme riskinden daha önde gelen bir neden olarak ortaya konduğunu söyledi.

Sigaranın vücutta birçok tahribata yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, sigara içenlerin, sigaraya bağlı göz hastalığı risklerinden yeterince farkında olmadıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Kaşkaloğlu, “Göz hastalıkları uzmanı olarak, hastaları bilgilendirmenin bizlerin sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Sigaranın retina damar tıkanıklığı riskini sekiz kat artırdığı bilinmektedir. Katarakt, tiroide bağlı göz rahatsızlığı, görme siniri iltihabı, üveit, kuru göz ve halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu riskleri de sigara içenlerde yüksektir. Kişi sarı nokta hastalığı için genetik risk taşıyorsa, sigara içmenin olumsuz etkisi yüzde 50 artmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra riskin ne kadar azaldığı bilinmemekle birlikte yapılan çalışmalar sarı nokta hastalığının ilerlemesinin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir” diye konuştu.

Binlerce kimyasal içeriyor

Sigara dumanında yaklaşık 7 bin kimyasal olduğunu da dile getiren Kaşkaloğlu, bu nedenle sigaranın göz hastalıkları oluşturmadaki olumsuz etkilerinin sayısız olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, şunları söyledi:

“Sigaranın göz sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri doğumdan önce bile başlayabilmektedir. Hamilelik sırasında annenin sigara içmesi bebekteki şaşılık riskini yüzde 50 artırmaktadır. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi tarafından yapılan bir araştırmada, ’Bu risklere rağmen, sigara içen göz hastalarının ancak yüzde 40’ı sigaraya bağlı göz hastalıklarının farkındadır’ sonucuna ulaşılmıştır. Ülkemizde sigara kullanma oranının yüzde 30 civarında olduğu düşünüldüğünde, sigaranın göz sağlığı üzerindeki genel etkisi çok büyüktür. E-sigaranın göz sağlığı üzerindeki etkisi henüz bilinmemekle birlikte, e-sigara patlamasına bağlı göz yaralanması ve yanıkları bildirilmiştir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.