İzmir Havadis

TTO Başkanı Olgun: “Mülk sahipleri bu yıl zam yapmasın”

GEÇTİĞİMİZ HAFTA ESNAFIN HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİNİ SIRALAYAN TORBALI TİCARET ODASI (TTO) BAŞKANI ABDULVAHAP OLGUN, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI PAKETİN ESNAFTA SEVİNÇ OLUŞTURDUĞUNU İFADE EDEREK, “CİRO KAYBI YAŞAYAN ODA-BORSA ÜYESİ İŞLETMELERİMİZ İÇİN DE BENZER BİR PAKET BEKLENTİMİZ VAR; AYRICA MÜLK SAHİPLERİ DE BU YIL ZAM YAPMASIN. YEREL HALKIMIZA DA ÇAĞRIMIZDIR; CENAZENE, TAZİYENE KİM GELİYORSA ALIŞVERİŞİNİ ONDAN YAP. KISITLAMADAN ETKİLENEN İŞLETMELERİMİZE SAHİP ÇIKALIM” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TTO Başkanı Olgun: “Mülk sahipleri bu yıl zam yapmasın”
99 views
15 Aralık 2020 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta esnafın hükümetten beklentilerini sıralayan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı paketin esnafta sevinç oluşturduğunu ifade ederek, “Ciro kaybı yaşayan oda-borsa üyesi işletmelerimiz için de benzer bir paket beklentimiz var; ayrıca mülk sahipleri de bu yıl zam yapmasın. Yerel halkımıza da çağrımızdır; cenazene, taziyene kim geliyorsa alışverişini ondan yap. Kısıtlamadan etkilenen işletmelerimize sahip çıkalım” dedi.

Esnaf ziyaretlerine devam eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa kira desteği müjdesinin esnafta sevinçle karşılandığını ifade etti. Paketin ciro kaybı yaşayan oda-borsa üyesi işletmeleri de kapsamasını beklediklerini ifade eden Olgun, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan dün destek paketini açıkladı. İş yeri kirada olan esnafa 3 ay süreyle aylık 750 lira kira desteği yapılacak. Belediyelere mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların, irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlandı. İş yeri kiralama hizmetindeki KDV oranı 1 Haziran’a kadar yüzde 18’den yüzde 8’e indirimli şekilde uygulanmaya devam edecek” dedi.

Kısıtlamaların en çok esnafı etkilediğini dile getiren Olgun, “Geçtiğimiz hafta esnafımızın hükümetten beklentilerini açıklamıştık. Dün esnaf için açıklanan destekleri olumlu karşılıyoruz; ama açıklanan destek sadece esnaf odası üyeleri için geçerli olacak. Ciro kaybı yaşayan veya kapanmak zorunda kalan oda ve borsa üyesi işletmelerimize de acilen destek verilmesi gerekiyor. Benzer bir destek paketini oda ve borsa üyeleri için de bekliyoruz. Bu noktada hepimize düşen sorumluluklar var. Biz her zaman sanayi kuruluşları ve firmaların da mümkün olduğunca tedariklerini yerel firmalardan yapması gerektiğini dile getirdik. Meslek odalarına üyelikleri fark etmeksizin vergileriyle ekonomiye büyük katkı sunan esnafımızı ve yerel üreticileri ayakta tutmalıyız” diye konuştu.

“Vatandaşımız da alışverişini yerel esnaftan yapmalı”

Kısıtlama günlerine kapanan her dükkanın ekonomiye büyük darbe vurduğunu söyleyen Olgun, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran’a kadar uzamış olması bu sektördeki işletmelerin mağduriyetinin giderilmesine katkı sunacak. Tabi burada hepimize düşen sorumluluklar var; ayrıca ilçemizdeki sanayi kuruluşlarının ve firmaların da tedariklerini yerel firmalardan yapması için oda bünyesinde çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşımız da alışverişini yerel esnaftan yapmalı. Vergileriyle ekonomiye büyük katkı sunan esnafımızı ve yerel üreticileri ayakta tutmalıyız. Esnafımız ile ilgili klasik sözdür; cenazenize, taziyenize, düğününüze kim geliyorsa ondan alışveriş yapın. Ahilik bizim kültürümüzün önemli bir parçası ve can damarıdır. Esnaflar ekonominin temel taşıdır. Onların bu süreçte büyük yara almamasını sağlamalıyız.”

“Bu yıl zam yapılmasın istiyoruz”

Yeni yılın yaklaştığı şu günlerde esnafın en büyük endişesinin kiralara yapılması planlanan artışlar olduğunu ifade eden Olgun, son olarak şöyle devam etti:

“Mülk sahiplerine kirada yardımcı olma çağrısı yapıyoruz. En azından kısıtlamalar bitinceye kadar fedakârlık yapılmalı. Bu yıl zam yapılmasın istiyoruz. Elbette ekonomik sıkıntı ve pandemi mülk sahiplerini de etkiliyor; ama esnafımız gerçekten de çok darda. Buradan aldığı kira geliriyle geçinen mülk sahipleri de imkânları dahilinde destek olabilirler. Belediyeler de tabela vergisi ve su faturalarında esnafımıza yardım etmeli. Hepimiz üzerimize düşen ne varsa yapmak zorundayız. Küresel ve dev zincir firmalar karşısında rekabet gücü azalan yerel esnafımız, pandemi süreci ile birlikte ayakta kalma savaşı veriyor. Hemşerilerimiz bu zorlu süreçte esnafına ve şirketlerine sahip çıkmalı.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.