İzmir Havadis

Türk gıda ihracatçıları Çin’e 1 milyar dolar ihracat hedefi koydu

ÇİNLİLERİN DAMAK TADINA GÖRE TÜRK LEZZETLERİYLE HAZIRLANAN MENÜLER ÇİN ULUSLARARASI İTHALAT FUARI’NDA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türk gıda ihracatçıları Çin’e 1 milyar dolar ihracat hedefi koydu
169 views
11 Kasım 2020 - 15:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk gıda ihracatçıları, 2019 yılında yüzde 63’lük ihracat artış hızıyla 226 milyon dolar ihracat yaptıkları en büyük hedef pazarlarından Çin Halk Cumhuriyetinde bu yıl 3. kez düzenlenen China International Import Expo (CIIE) 2020-Çin Uluslararası İthalat Fuarına katılarak pandemi sonrasına yatırım yaptı. Türk gıda ihracatçıları, önümüzdeki 5 yıllık sürecin sonunda Çin’e yaptığı gıda ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmeyi hedefliyor.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı, 5-10 Kasım 2020 tarihleri arasında Şanghay’da düzenlendiği bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 8 milli katılım, 7 bireysel katılım olmak üzere toplam 15 Türk firmasının katıldığı fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunun Ege İhracatçı Birliklerince üstlenildiğini dile getirdi.

Çin, 2,1 trilyon dolarlık ithalat yapan büyük bir dev

2019 yılını ’Çin Yılı’ ilan ettiklerini hatırlatan Eskinazi, “Çin, Türkiye’nin en fazla dış ticaret açığı verdiği iki ülkeden biri konumunda. Çin mal almak için uzak bir ülke olmadığına göre, ihracat için de uzak bir ülke değil. İki ülke arasındaki dış ticaretin dengeye gelmesi için çaba gösteriyoruz. Çin,2019 yılında 2,4 trilyon dolar ihracat yaparken, 2,1 trilyon dolar da ithalat yaptı. Çin’in dünyadan yaptığı ithalatın şekillenmesinde Çin Uluslararası İthalat Fuarı çok önemli yer tutuyor. Çin’e daha fazla ihracat yapmak için önümüzdeki yıllara yatırım yaptık” şeklinde konuştu.

Celep: “Profesyoneller ve direk alıcılar katıldı”

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü sonrasında Çin’e gıda ihracatında 2020’nin ocak-ekim döneminde yüzde 11’lik bir daralma yaşandığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, pandemi sonrasında Çin pazarında daha güçlü olmayı hedeflediklerini, Çin hükümetinin büyük önem verdiği Çin Uluslararası İthalat Fuarında yer aldıklarını kaydetti. Celep, “Pandemi koşullarının oluşturduğu tüm olumsuzluklara rağmen beklentinin üzerinde bir ziyaretçi ile karşılaştık. Geçen yıllara kıyasla daha düşük bir ziyaretçi sayısı olmasına karşın profesyoneller ve direk alıcılar katılım sağladı” dedi.

Çin anakarasında yerleşik tüm ticari temsilciliklerimiz tarafından aktif katılım sağlanan fuarda önemli görüşmelerde bulunulduğunu dile getiren Celep, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrıca WeChat programı üzerinden video konferans formatında ziyaretçilerimizle görüntülü görüşme yapma imkanı sağladık ve fuara online olarak Türkiye’den bağlandık. Çin’e gıda ürünlerimizin ihracatında 5 yıl sonunda 1 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.”

Türk lezzetleri Çin damak tadına göre sunuldu

Çin’in gıda sektöründe faaliyet gösteren en büyük devlet şirketlerinden Cofco Firması aracılığıyla Türk ürünleri ile Çin damak tadına uygun menülerin ziyaretçilere sunulduğu Türkiye standında; kuruyemiş, lokum, Türk kahvesi, dondurma, süt ve süt ürünleri, baklava, kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, organik sağlıklı atıştırmalıklar, zeytin ve zeytinyağı vb gıda ürünlerinin tanıtımı yapıldı ve Türk ürünleri büyük beğeni aldı.

Çinliler en çok Türk fındığını tercih etti

Türkiye, 2020 yılının ocak-ekim döneminde Çin’e 157 milyon dolarlık gıda ürünleri ihraç ederken, Çinliler en çok Türk fındığını tercih etti. Çin’e fındık ihracatımız 41 milyon 20 bin dolar olurken, 12,7 milyon dolarlık patates ihraç edildi. Deniz hıyarı, ihracatı 10,5 milyon dolarla en çok ihraç edilen üçüncü ürün olarak gerçekleşti.

Süt ürünleri ihracatı 5 milyon doları aştı

Çin’e ihracat vizesini Mayıs 2020 itibariyle alan Türk süt ürünleri sektörü, Çin pazarında yerini almaya başladı. Süt ürünleri sektörü 2020 yılının 10 aylık döneminde Çin’e 5 milyon 7 bin dolarlık ihracata imza attı. Antep fıstığı, ayçiçeği yağı, kiraz, aspir yağı, nohut, mercimek, kuru incir, kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm, bisküviler ve zeytinyağı Çin’e ihracatta öne çıkan diğer gıda ürünleri oldu.

Öte yandan, Çin Uluslararası İthalat Fuarına 6 farklı sektörde 15 farklı holde 2 bin 800 firma katılırken, Türkiye’den 16 firma ve kurum yer aldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.