İzmir Havadis

Usta sanatçıya robotik müdahale

TÜRK HALK MÜZİĞİNİN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN ŞAKİR ÖNER GÜNHAN, (FOTOĞRAFTA SOLDA) YAKALANDIĞI KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NEDENİYLE ROBOTİK CERRAHİ YÖNTEMİYLE AMELİYAT OLDU. GÜNHAN, KENDİSİNİ ÇOK İYİ HİSSETTİĞİNİ İFADE EDERKEN, OPERASYONU GERÇEKLEŞTİREN GENEL CERRAH DOÇ. DR. VARLIK EROL, (FOTOĞRAFTA SAĞDA) ÜNLÜ TÜRKÜCÜNÜN TEKRAR SAĞLIĞINA KAVUŞTUĞUNU, NORMAL GÜNLÜK HAYATINA DÖNEBİLECEĞİNİ BELİRTEREK, ROBOTİK CERRAHİNİN ÖZELLİKLE KARNIN ALT BÖLÜMÜNDEKİ CERRAHİLERDE ÇOK AVANTAJ SAĞLADIĞINI SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Usta sanatçıya robotik müdahale
66 views
02 Temmuz 2021 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk halk müziğinin önemli isimlerinden Şakir Öner Günhan, yakalandığı kalın bağırsak kanseri nedeniyle robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat oldu. Günhan, kendisini çok iyi hissettiğini ifade ederken, operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrah Doç. Dr. Varlık Erol, ünlü türkücünün tekrar sağlığına kavuştuğunu, normal günlük hayatına dönebileceğini belirterek, robotik cerrahinin özellikle karnın alt bölümündeki cerrahilerde çok avantaj sağladığını söyledi.

TRT’nin ünlü sanatçılarından, Türk halk müziğinin sevilen sesi 79 yaşındaki Şakir Öner Günhan, düzenli aralıklarla yaptırdığı check-up sırasında 6 ay önce kalın bağırsak kanserine yakalandığını öğrendi. Tümörün kontrol altına alınması için kemoterapi tedavisi almaya başlayan Günhan’ın, kemoterapi tedavisinin tamamlanmasının ardından ameliyat olmasına karar verildi.

“Gece 4’e kadar araştırdım”

Ameliyatın gündeme gelmesiyle birlikte araştırma yapmaya koyulduğunu anlatan Şakir Öner Günhan, “Bu ameliyatın 3 şekilde yapıldığını öğrendim. İlki robotik, ikincisi kapalı yani laparoskopik ve üçüncüsü de açık ameliyat. Robotik ameliyatla ilgili her şeyi öğrendim. Ameilyatı robotun kendi başına yapmadığını, 4-5 tane kolu olduğunu, 8 mm’lik kesilerle gövdeye girildiğini, daha kansız olduğunu öğrendim. Tüm bunları okurken saatin gecenin 4’ü olduğunu bile fark etmemişim. Hemen oğlumu çağırdım ve robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat olmak istediğimi söyledim. Bugün ameliyattan sonraki 6. gün ve gördüğünüz üzere ayaktayım ve taburcu olarak Bodrum’a doğru birazdan yola çıkacağız” dedi.

Şakir Öner Günhan’ın ameliyatını gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol, “Robotun kolları, insan elinin hareket kabiliyetinden çok daha üstün. Ameliyat sırasında hekime 3 boyutlu görüntü sunması, onkolojik prensiplere uygun, tümörü ve etrafındaki lenf bezlerini düzgün bir şekilde çıkarmamıza olanak sağlıyor. Kapalı bir ameliyat olduğu için hasta daha ağrısız bir dönem geçiriyor. Daha erken normal hayatına dönebiliyor. Özellikle kalın bağırsak kanserleri ve hele de kalın bağırsağın çıkımına yerleşmiş tümörlerde robotik cerrahiden oldukça fayda görüyoruz hem hastalarımız hem bizler hekim olarak. Bölgede bu ameliyatları yapan ender merkezlerden biri olmamız gurur veriyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.