İzmir Havadis

Uyku apnesinde bademcik faktörü

OPR. DR. CÜNEYT ALTUNAY, BADEMCİKLERDE BİR İNFEKSİYON ODAĞI OLDUĞU DURUMLARDA ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDA BÜYÜME VE GELİŞMEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİĞİNİ SÖYLEDİ. ALTUNAY, “BADEMCİKLERİN HACMİNİN İLERİ DERECEDE ARTMASI HER YAŞ GRUBUNDA UYKU APNESİ (UYKU ESNASINDA SOLUNUM DURMASI) OLUŞTURARAK KÖTÜ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uyku apnesinde bademcik faktörü
299 views
03 Ekim 2020 - 12:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Opr. Dr. Cüneyt Altunay, bademciklerde bir infeksiyon odağı olduğu durumlarda özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilediğini söyledi. Altunay, “Bademciklerin hacminin ileri derecede artması her yaş grubunda uyku apnesi (uyku esnasında solunum durması) oluşturarak kötü sonuçlara yol açabilir” dedi.

Kent Alsancak Tıp Merkezi KBB Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Altunay, çocukluk çağında en çok hekime başvurma nedenlerinden biri olan bademciklerle ilgili kafa karıştıran sorulara açıklık getirdi.

Bademciklerin iltihaplı olması ya da çok büyümesi halinde farklı ve ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirten Opr. Dr. Altunay, “Bademcikler dilimizin arka bölümünün iki yanında vücut savunmasında kısmen rolü olan yapılardır. Etkenlerle ilk karşılaşma yeri olması, yapısal nedenler, çevresel faktörler, bazen de tüm vücudumuzu ilgilendiren hastalıklarda sık sık bademcik iltihabı oluşabilir. Bu gibi durumlarda tekrarlayan infeksiyonlar ve oluşan hacim büyüklüğü fayda yerine zarar verir hale gelebilir. Bademciklerin savunma katkısını bırakıp bir infeksiyon odağı olduğu durumlarda özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkiler, kalp hastalıkları, eklem hastalıkları, sıklıkla alt solunum sistemi problemleri ile karşılaşırız. Bademcik iltihabının en sık nedeni viral ve ardından bakteriyel etmenlerdir” dedi.

Uyku apnesine dikkat

Öte yandan, bademciklerin boyutlarının ileri derecede artmasının her yaş grubunda uyku apnesi oluşturarak kötü sonuçlara yol açabileceğini kaydeden Kent Alsancak Tıp Merkezi KBB Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Altunay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bademcikler iyice irileşip tıkayıcı boyuta ulaşırsa uykuda nefes durmasına, solunumun kesintilere (uyku apnesi) uğramasına neden olur. Bu çocukluk çağında sağlıksız bir uykuya neden olur, büyüme hormonu salınımını azaltır. Yılda 3-4 defadan fazla bademcik iltihabı sayısı, atakların ağır geçmesi, bademcik apsesi öyküsü, tüm vücut sorunlarına yol açması, hacim büyüklüğü nedeniyle büyüme gelişmeyi etkilemesi ve uyku apnesi yapması gibi durumlarda ve nadiren tek bademciğin büyümesi halinde tanı amaçlı olarak bademcikler alınmalıdır. Ameliyat, gereken durumlarda her yaş grubunda yapılır. Ameliyat sonrası hastalar uygun koşullarda aynı gün taburcu edilir. Bademciklerin vücut savunmasında ki katkısını kaybedip bünyeye zarar verir hale geldiği durumlarda ameliyat seçeneğinden kaçınmamak gerekir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.