İzmir Havadis

Bergama ünlü modacının tasarımlarına ilham kaynağı oldu

AÇIK HAVA MÜZESİ OLAN BERGAMA’YI GEÇTİĞİMİZ YIL OCAK AYINDA AİLESİYLE BİRLİKTE ZİYARET EDEN TATAR ASILLI RUS MODACI VE STİLİST LİRA ALLAİROVA, ZİYARETTEN OLDUKÇA ETKİLENMESİ ÜZERİNE TASARLADIĞI ÖZEL BİR KOLEKSİYONUNA “BERGAMA” İSMİNİ VERDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bergama ünlü modacının tasarımlarına ilham kaynağı oldu
93 views
11 Şubat 2021 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Açık hava müzesi olan Bergama’yı geçtiğimiz yıl ocak ayında ailesiyle birlikte ziyaret eden Tatar asıllı Rus modacı ve stilist Lira Allairova, ziyaretten oldukça etkilenmesi üzerine tasarladığı özel bir koleksiyonuna “Bergama” ismini verdi.

Koleksiyonları New York, Moskova, Berlin ve Dubai gibi pek çok bilinen şehirde defilelerde sergilenen Tatar asıllı Rus modacı Lira Allairova, bu ziyaret sonrasında deneyimlerini Bergama Belediyesi UNESCO Alan Yönetimi Biriminde görev yapan Rusça tercümanı Eren Güneş ile paylaştı. Yaklaşık 10 yıl öncesinde Parşömeni keşfettiğini ve akabinde İncil’de geçen kutsal yedi kiliseden birisi olan ve Mısır Tanrısı Serapis’e adanan Kızıl Avlu hakkında çeşitli makaleler okuduğunu belirten ünlü modacı Lira Allairova, sözlerine şöyle devam etti: “Bergama’nın küçük dar sokaklarının Türk ruhunu sevdim. Sakin ve ölçülü bir hayat tüm dinginliğiyle dikkat çekti. Antik yapılar ve sayısız el sanatları günümüze kadar korunmuş. Özellikle dikkatimi mükemmel detaylarla imal edilen halılar çekti. Bergama’nın merkezi de bende silinmez izlenimler bıraktı. Akrapol’ün zirvesinde durduğumda adeta nefesim kesildi. Beyaz mermer sütunlara dokunduğumda, antik şehir hayal gücümde canlandı. Eski paraların nasıl basıldığını duydum ve parşömenin nasıl imal edildiğini hayal ettim, tiyatroda aktörlerin oyununu gördüm. Antik dünyanın atmosferine daldım ve oradan ayrılmak istemedim. Özellikle belirtmek istediğim bir husus ise, Bergama’nın tarihini canlı tutmak için harcadığı çaba için belediye başkanına ve yönetimine teşekkür etmek istiyorum. Bergama’yı turistler için ilginç ve konforlu bir yer haline getirme arzusu için de teşekkür ederim.”

İZBAN hattının Bergama’ya kadar uzanmasını isteyen ünlü modacı, “Böylece havalimanından bu antik kente ziyaretçiler için doğrudan ulaşım olacaktır. Bu isteğimi de yetkililere iletmek isterim“ dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.