İzmir Havadis

’Dokuz Eylül’ dünya dağcılık literatürüne girdi

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (DEÜ) EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENEN 7. EMRAH ÖZBAY ULUSLARARASI BUZ VE KAYA TIRMANIŞ ÇALIŞTAYININ BUZ ETABI’NIN SON GÜNÜNDE, DAĞCILIK LİTERATÜRÜNE GİRECEK BİR BAŞARIYA İMZA ATILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
’Dokuz Eylül’ dünya dağcılık literatürüne girdi
61 views
01 Şubat 2021 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 7. Emrah Özbay Uluslararası Buz ve Kaya Tırmanış Çalıştayının Buz Etabı’nın son gününde, dağcılık literatürüne girecek bir başarıya imza atıldı.

Erzurum’un Uzundere ilçesi Cevizli Mahallesi’nde, 2 bin 600 metre rakımda yeni keşfedilen iki şelaleye tırmanan dünyaca ünlü dağcılar Fransa’dan Jeff Mercier ve William Dammy, Rusya’dan Roman Abildaev ile Romanya’dan Alexandru Grigorescu ve Alexandru Baran, şelalelere ev sahipliğinden dolayı DEÜ’nün adını vermek istediklerini bildirdi. Böylece yan yana duran ve zorluk derecesi WI- 5+ (çok zor) olarak belirlenen iki donmuş şelaleden birisine ‘Dokuz’ diğerine ise ‘Eylül’ ismi verildi. Faaliyet raporunun ardından şelalelerin, yeni isimleriyle dünya dağcılık literatüründe yer alacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, çalıştayda keşfedilen şelalelerin uluslararası dağcılık camiasında büyük heyecan oluşturduğunu söyledi. Dünyaca ünlü dağcıların şelalelere DEÜ ismini vermesinden de mutluluk duyduklarını vurgulayan Rektör Hotar, “Etkinliğimizin son gününde uluslararası dağcılık literatürüne girecek bir başarıya imza atıldı. Programımıza katılan dünyaca ünlü sporcular, olağanüstü bir gayret ve performans göstererek tırmandıkları şelalelere üniversitemizin ismini vermek istediklerini beyan ettiler. Hazırlanacak raporun ardından bu iki şelalemiz, Dokuz ve Eylül olarak anılmaya başlanacak. Bizleri mutlu eden bu girişimlerinden dolayı, değerli sporculara içtenlikle teşekkür ediyoruz” dedi.

Rektör Hotar, çalıştayın ikinci programının 4 Şubat 2021 tarihine kadar İzmir’de Kaya Tırmanışı olarak devam edeceği bilgisini verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.