İzmir Havadis

Yarım asırdır özenle ağları tamir ediyorlar

FOÇA İLÇESİNDE YAŞAYAN BALIKÇILAR, YIRTILAN, KOPAN, PARÇALANAN AĞLARI ÖZENLE TAMİR EDİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yarım asırdır özenle ağları tamir ediyorlar
84 views
16 Mayıs 2021 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’in Foça ilçesinde yaşayan balıkçılar, neredeyse yarım asırdır özenle ağ tamiri yaparak geçimlerini bu sektörden sağlıyor.

Foça ilçesinde yaşayan balıkçılar, yırtılan, kopan, parçalanan ağları özenle tamir ediyor. Kentte bu işi neredeyse yarım asırdır sürdüren ve geçimini bu sektörden sağlayan balıkçılar da var. 16 yaşında balıkçılığa başlayan 45 yıllık balıkçı Sefer Yolcu (61), sabah saatlerinde başladıkları ağ onarımını akşama kadar devam ettirdiklerini söyledi. Yolcu, “Mayıs sonuna kadar bu bakım sürer. Ondan sonra balıkçıların tekne bakımları başlar” ifadesini kullandı.

“Zor bir meslek, geçinmek çok zor”

Yolcu, “Zor bir meslek; ağları yunuslar parçalıyor, taşa takılıyor. Geçinmek çok zor. Bu iş ancak emekliyken yapılacak bir iş. Çünkü devamlı ağlar yırtılıyor ve masraf çıkıyor. Bakımlarını yaparken ağları seriyoruz, kurutuyoruz, lampasa dediğimiz bezlerin üzerine takıp ağların gözlerini örüyoruz ama çok yırtılıyor. Bizim Foça’nın denizi taşlı, o yüzden çok yırtılıyor. Bu meslek çok zor bir meslek. Foça rüzgar altı bir yer olduğu için ayda 3 ya da 5 kere denize çıkabiliyoruz. Ağları hazır alıyoruz, kurşunları ve mantarları kendimiz takıyoruz. Ağları İstanbul’dan getirtiyoruz, bir de İzmir’den alıyoruz” dedi.

48 yıllık balıkçı Mustafa Kıtı da, “Bir balıkçının ağı sağlam olacak. Bu bakım olmazsa olmazdır. Ağsız balıkçılık olmaz, zarar yaptığın zaman günübirlik çıkarırsın tamirini yaparsın. Eğer günübirlik tamir edilmezse ağ zarar görür. Bizim ruhsatlı teknelerin her sene vizeleri var, bakımı var. Bunlar küçük balıkçıya külfet oluyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.